Ana Sayfa Anne Bebek Anne Sütünün Bebeğe Yararları Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Bebeğe Yararları Faydaları Nelerdir?

41
0

Anne Sütünün Bebeğe Yararları Nelerdir?

Anne sütünün hedefi bebeği doyurmanın yanında onun aynı zamanda sağlıklı gelişimini desteklemektir. Anne sütü bebeğin tüm ihtiyaç duyduğu vitamin ve minareleri fazlası ile barındırmaktadır. Bilhassa ilk 6 ay yalnızca anne sütü mühimdir. Anne ve bebek sıhhati için çok önemli olan anne sütünün önemi, son yıllarda daha da önem kazanmıştır. Bebeğe ve anneye sunduğu fayda sebebiyle mucize bir besin kaynağı kabul edilen anne sütü, aynı zamanda bebeğin bedensel ve zihinsel gelişime de destek oluyor. Mesela prematüre bir bebeğin anne sütü içeriğiyle ile vaktinde doğmuş bir bebeğin anne sütünün içerdiği birbirinden değişiktir.

Doğumdan Sonra İlk Üç Ay Çok Önemli

Doğumdan sonra, yeni doğan bebek adına ilk günlerdeki ihtiyaçlarını gidermek için, diğer sütlere göre enerji, laktoz ve yağ asidi düşük, protein salgılar. Hem de kolostrum, bebeğin bağışıklık sistemini destekleyecek immunglobulinlerden zengin içeriğe sahiptir. Kolstrumdan başka 15. güne dek geçiş sütü, ardından ise olgun anne sütü salgılanır. Bir şahısın sağlıklı bir insan gibi hayatını sürdürmesi adına hayatının ilk bin gününün çok önemli olduğu çocuk doktorları tarafından devamlı söyleniyor. Bu dönemde doktorlar genetik faktörlerin etkisinin yanında çevresel faktörler içinde en mühiminin anne sütüyle beslenmek olduğunu belirtirler.

Bedensel ve Zihinsel Gelişimine Yardım Ediyor

Doktorlar da anne sütünün gerçekten yetersiz kaldığı nadir durumlar olduğunu kabul etmektedirler. Ama normalde her annenin göğsünün bebeğini emzirebilecek potansiyele sahip olduğunu da belirtirler. İlk olarak bebeğin büyüme ve gelişimi adına lazım olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her çeşit besin değerini içerdiği için ilk 6 ay yalnızca anne sütü içmesi yeterli olur. İçeriğindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeğinizi enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.  İçeriğindeki bağışıklık güçlendirici maddeler sayesinde solunum yolu hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, ani bebek ölümü, obezite, kalp damar hastalıkları, diyabet ve kanaer türü pek çok hastalığa karşı koruduğu bilim insanları tarafından kanıtlanmıştır.