Ana Sayfa Finans Bankalarda döviz hesabı nasıl açılır

Bankalarda döviz hesabı nasıl açılır

46
0

Bankalarda Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz denilince çoğu insanın aklına genel olarak dolar ve Euro geliyor olsa da, bu durum gerçek anlamı tam olarak karşılamamaktadır. Genel bir tanım ile döviz, Türkiye dışındaki ülkelerin para birimlerine verilen genel addır. Amerikan Doları, Rus Rublesi, Japon Yeni, Çin Yuanı, İran Riyali ve daha fazlası. Hepsi genel bir ifadeyle döviz olarak isimlendirilmektedir. Dövizler kimi zaman yükselerek, elinde döviz bulunduran yatırımcılar için satış fırsatı oluştururken; kimi zaman da düşerek, elinde nakit parası olan yatırımcılar için alım fırsatı sunmaktadır. Dövizlere yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, bankalardan açabilecekleri döviz hesapları sayesinde bu işlemlerini kolaylıkla yapabilirler.

Dövizler Nasıl Fiyatlanır?

Serbest bir piyasada dövizler, genel olarak arz ve talep mantığına göre fiyatlanmaktadır. Ancak bunun dışında döviz fiyatları üzerinde etkisi olan pek çok etken bulunmaktadır. Zaman zaman ülkeler arasında çıkan krizler ve savaşlar, döviz fiyatlarını yükselttiği gibi; küresel çapta etkili olan krizler ve savaşlar da doların fiyatını etkilemektedir ve bu durum da dolaylı olarak tüm para birimlerinin değer kaybetmesine yol açmaktadır. Dünya ekonomisi büyük ölçüde Amerikan Doları’na endeksli olduğu için, Amerika Birleşik Devletleri tarafından atılan adımlar da diğer ülkelerin para birimlerinde düşüşün yaşanmasına kapı aralamaktadır.

 

Döviz Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dijitalleşmenin insan hayatını bütünüyle etkisi altına aldığı bu çağda, döviz büroları da büyük ölçüde geçerliliğini yitirmiş ve döviz alım-satım işlemleri online platformlara taşınmıştır. Döviz yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların en çok dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de, döviz hesabı açacakları bankalardır. Döviz işlemlerinin serbest piyasa mantığına göre hareket etmesi, her bankada farklı işlem ücretlerinin ve komisyon fiyatlarının uygulanmasına yol açmaktadır. Döviz hesabı açarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

Döviz hesaplarından hesap işletim ücretinin alınıp alınmadığı konusunda bankadan net bilgi alınmalıdır. Özellikle küçük yatırımcılar açısından, elde etmeyi umdukları kârın hesap işletim ücreti olarak kesilmesi hayal kırıklığı ile sonuçlanacaktır.

Bankaların döviz işlemleri konusunda farklı saat uygulamaları bulunmaktadır. Bazı bankalar 7/24 esasına göre hizmet verirken bazıları da 5/24 esasına göre işlem olanağı sunarlar. Az da olsa bazı bankalar da 5 gün boyunca mesai saatlerinde hizmet veren bir anlayışı benimsemektedir. İşlem saatleri dışında döviz işlemi yapmanız, fazladan 5 ila 10 kat arasında değişen miktarlarda komisyon ödemenize neden olacaktır.