Ana Sayfa Sağlık Basur Hemoroid neden nasıl nasıl tedavi edilir ?

Basur Hemoroid neden nasıl nasıl tedavi edilir ?

46
0

Basur Neden Olur Nasıl Tedavi Edilir?

Basur çok can yakıcı bir hastalıktır. Bunun yanı sıra kişinin sosyal yaşantısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Basur kalın bağırsakların son bölgesinde ki anüs olarak adlandırılan ya da makatta ki damarların şişme ve büyümesine denir. Tedavisi mümkündür. Fakat çoğu basur olan hastalarımız utandığı için hastaneye gitmek yerine evde kendileri bir şeyler uyguluyor. Bu çok yanlıştır. Yaptığınız şeyler basuru geçirmek yerine olumsuz etkileyip daha kötü hale gelmesine sebebiyet verebilir. Hastalık utanılacak bir şey değildir. Mutlaka tedavisini görmeniz ve bir hekimden yardım, destek almanız gerekir. Her hastalığın ilacı ayrıdır. Doktor kontrolünde verilir. Herkesin başına gelebilecek bir durum olduğu için utanılacak bir şey yoktur. Basur ileride çok büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle de birinci derecede olan bir basur için dahi doktor gözetimine başvurulması gerekmektedir. Basurun evreleri vardır ve en son evrede durum son derece ciddi bir durum haline gelmektedir.

Basur Neden Olur?

Yapılan bazı sporlar basur oluşumu etkiler. Bisiklete, ata binmek gibi. Basurun olmasında birçok etken vardır. İleri yaş, kabızlık, ishal, hamilelik ve uzun süreli oturmayı gerektiren meslekler gibi… Basur kadınlara oranla erkeklerde daha çok görülen bir hastalıktır.  Hareketsizlik, aşırı şişmanlık, alkol kullanımı, lifli gıda tüketmemek, tuvalette uzun süre oturmak basura neden olan etkenlerdendir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Makatta ağrı, şişkinlik, kanama, kaşıntı, ıslaklık hissi var ise genel cerrahine başvurmanız gerekmektedir. Tedavi başladığında ilk olarak beslenme tarzınızı değiştirmek gerekir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir. Tuvalette okuduğunuz gazetelere, oynadığınız oyunlara elveda demeniz gerekiyor. Çok ciddi derecede ilerlememiş olan basur için ilaçla tedavi mümkündür. Ancak basur çok ileri derecede ise cerrahi müdahale ile alınması gerekir. Günümüzde yeni teknolojiler sayesinde daha etkili şekilde bu rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz.

Basurdan Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Makat bölgesini zorlayıcı sporlar yapmamalısınız. Bol bol su içmelisiniz. Lifli gıdalar tüketmelisiniz. Kilo vermelisiniz veya aşırı kilo almamalısınız. Çözünmeyen lifli gıdalar tüketmelisiniz. Yoğurt ve kefir gibi sindirimi kolaylaştıracak gıdalar tüketmeye özen gösterin.