Ana Sayfa Sağlık Çağımızın hastalığı migren neden olur?

Çağımızın hastalığı migren neden olur?

42
0

Migren bugün çok sayıda kişinin ciddi bir problemidir. Hayat kalitenizi oldukça düşüren bu rahatsızlık yan etkileri oldukça fazla olan ilaçlara sizi bağımlı yapabilir. Bu yüzden sürekli ağrı kesici almak yerine daha ciddi önlemler alarak önce migren hakkında bilgi edinmeniz ve doktora danışmanız daha iyi sonuçlar verecektir.

Migren Nedir?

Migren hastalığı genelde ataklar halinde gelen ve kişiyi zor durumda bırakan baş ağrıları olarak tanımlanabilir. Migren ağrıları bazen sadece 4 saat sürerken bazen de 3 güne yakın insanı rahatsız edebilir. Yani üç gün boyunca sürekli migren atakları yaşanabilir. İki atak arasında geçen sürede kişi herhangi bir sorun yaşamazken bir sonraki atağın endişesiyle kendisini yine de kötü hisseder. Migren artık kişileri oldukça rahatsız eden nörolojik bir rahatsızlık olarak kabul ediliyor.

Migrenin Nedenleri Neler?

Üzerinde çok sayıda araştırma yapılmasına rağmen bugün migrenin bütün nedenleri konusunda kesin bir saptama yok. Kadınlarda daha çok rastlanan bu vakanın tespit edilme oranı da düşük. Çünkü hastaların büyük bir kısmı bunun teşhis edilmesi için doktora gitmiyor. Migrenin asıl nedeninin insan beyninde yer alan kan damarları ie bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca beynimizde bazı kimyasal maddeler de bulunuyor. Bunlar bazı sinyallerin iletimine katkıda bulunuyor. İşte bu kimyasal maddeler ve kan damarlarının hareketlerindeki hızlanma ya da değişikliğin sonucunda migren oluşuyor. Ama ne yazık ki bunlar tahmin edilen nedenler. Migrenin bilinen ve bilimsel olarak ispatlanmış fizyolojik sebepleri henüz keşfedilmedi.

Migrenden Kaçınmak İçin Neler Yapılabilir?

Migren ya da her türlü bağ ağrısının genel olarak sinir ve stresle bağlantılı olduğu yaygın bir kanıdır. Kesin olarak bilinmese de daha rahat bir kişinin daha az sıklıkta başının ağrıması normaldir. Bu yüzden mümkün olduğunca stresten uzak kalmak iyi bir çözüm. Ani gelen migren atağına karşı sessiz ve karanlık bir odada uzanmak, ensemize tazyikli suyla duş almak da çözüm olabilir. Bunlar fayda etmezse hasta kendisine iyi gelen bir ağrı kesici kullanabilir. Önemli olan karaciğere rahatsızlık verecek ağır bir ağrı kesicinin sürekli olarak kullanılmamasıdır.