Ana Sayfa Sağlık Cilt üzerinde oluşan çatlaklar nasıl giderilir

Cilt üzerinde oluşan çatlaklar nasıl giderilir

27
0

Cilt Üzerinde Oluşan Çatlaklar Nasıl Giderilir

Cilt üzerinde oluşan çatlakların tıp dilinde adı steriadır. Deri altındaki büyüme ve genişlemeden kaynaklı olarak cilt tipi bozulur ve deformelere sebep olur. Yarıkların oluşması daha çok elastiki olmayan alanlarda görülür ve daha çok kozmetik bir problemden kaynaklıdır. Gebelik döneminde ve aşırı kilolu kişilerde daha sıklıkla görülür.

Gebelik Döneminde Ve Kilolu Olma Halinde Çatlaklar

Gebelik döneminde ve kilolu olunan dönemlerde genel olarak vücuttaki derinin genişlemesi ve gerilmesi sonucu çatlaklar görülme riski fazlalaşır ve kötü bir görüntüye sebep olur. Ergenlik dönemi ve sıklıkla ilaç kullanmanın yan etkileri arasında görülen çatlaklar derinin üzerinde görülür ve tedavi edilmesi gereken hale gelmektedir. Kortizon tedavisi görülen hastalarda da hastalıklarından dolayı kilo almaları ile cildin gerilmesi ile çatlaklar meydana gelir. Herkesin başına gelebilecek bir durum için mutlaka ilerlemeden tedavi altına alınmalı ve uzman bir doktor desteği alınmalıdır.

Çatlak Oluşumu Ve Tedavi Yöntemi

İlk çatlaklar meydana gelirken deride pembe bir görüntü meydana gelip devamında kaşıntı ile döküntü halini alarak dermatologa başvururlar. Deride görülen bu çatlak ve yarıklar için erken tedavi önem taşımaktadır. Deri çatlakları ilk oluşurken tedavi etmek her zaman başarılı sonuçlar vermektedir. İlerleyen dönemlerde çatlaklar çizgi halini alır ve tedavisi zorlaşır ve izler bırakır. Kilo yüzünden oluşan çatlaklar için mutlaka kilo kontrolü ile başlanmalıdır. Eğer gebelik ile çatlama eğilimi varsa kişi gebe kalmadan ve gebelik sürecinde mutlaka bilgilendirilmelidir.

En önemli koruma ve tedavi yöntemi olarak vücudun mekanizmasını güçlendirmektir. Bu tedavi içinde mutlaka vücudu nemli tutmak ve düzenli spor yapmak gereklidir. Çatlamış olan deri eski haline bir daha gelmez ve eski görüntüsünü kazanmaz. Bu sebepten dolayı erken tedavi her zaman cildi kurtarmaya yetecektir. Erken tedavi ile çatlak oluşmadan ve pembeleşmeye başladığı an önlem alınması tedavinin başarılı geçmesini sağlamaktadır. Uzman doktorların vermiş olduğu ilaçlar ve kolojen desteği ile tedavi metotları seçilebilir ve duruma göre kilo kontrolü için spor takviyesi yapılabilir. Gebelik döneminde de kullanılacak kremler yardımı ile çatlama problemi önüne geçilmiş olur.