Ana Sayfa Sağlık Damar tıkanıklığı neden olur?

Damar tıkanıklığı neden olur?

25
0

Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Günümüzde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olan damar tıkanıklığı, çok tehlikeli bir hastalıktır. Gençlerde bile görülebilen bu rahatsızlığı birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Vücudun tüm alanında bulunan damarlar vücuda kan taşıma görevini yerine getirirler. Her organ için önemli olan damarlar, vücuda vitamin, mineral ve oksijeni taşır. Asil görevleri kalpten aldıkları kanı dağıtmak olan damarlar, üç çeşit olarak bulunur. Bunlar; atar, toplar ve kılcal damarlardır. Sağlıksız beslenme ve yaşamdan dolayı aterom isimli kalıntılar arterleri tıkar ve damar tıkanıklığı oluşmasına sebebiyet verir. Bu hastalık sağlık açısından çok tehlikelidir.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Genellikle çok rahat bir şekilde fark edilmez. Tıkanıklığın ilerlemesi sonucunda kalp krizi oluşması riski de vardır. Çoğunlukla  yaş üstündeki kişilerde belirtileri görülebilir. Damar tıkanıklığı kalpte ise, göğsün üzerine baskı oluşur, göğüs sıkışır. Hazımsızlık ağrısı çekilebilir. Nefes darlığı gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Kalp ritminde düzensizlikler ve diğer sorunlarda damar tıkanıklığının belirtileri olabilir.

Damar Tıkanıklığı Neden Olur?

Doymuş yağ oranı yüksek olan besinlerin tüketilmesinden dolayı, kolesterolü yükselten alışkanlıklardan dolayı damar tıkanıklığı oluşabilir. Ayrıca çok az su tüketiminin olması, sigar alkol, çay, kahve gibi nikotin oranı yüksek alışkanlıkların tüketilmesinden dolayı, kandaki şeker oranının yükselmesi gibi nedenlerden dolayı insanlarda damar tıkanıklığı oluşabilir. Bunun yanı sıra genetik sebeplerden dolayı ya da zayıf bağışıklıktan dolayı da damar tıkanıklığı görülebilir.

Damar Tıkanıklığının Tedavisi Var Mıdır?

Hemen fark edilmeyen bir rahatsızlık olan damar tıkanıklığı, kolayca ilerleyerek sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilir. Belirtileri oluştuğu zaman ilk olarak uzman bir kişiye başvurulması gerekmektedir. Belirtilere uygun bir şekilde uzmanlar testler uygularlar ve bu testler doğrultusunda hareket edebilirler. Damar tıkanıklığı tedavilerinin birçoğunda uzmanlar hastaya perhiz uygulattırırlar. Doğal yöntemlerle çözülemeyen bir rahatsızlık varsa son aşamada cerrahi yönteme başvurulur ve bu şekilde müdahale edilir. Bal ve sarımsak damar tıkanıklığını engellemekte çok etkilidir. Bu yüzden tüketimine dikkat edilmelidir. Bu besinler karışım haline getirilerek tüketildiği takdirde, damar tıkanıklığı gibi sağlığı tehlike altına alan rahatsızlığa savaş açılabilir ve tedavi edilebilir.