Ana Sayfa Anne Bebek Doğumdan sonra annenin yapması gerekenler

Doğumdan sonra annenin yapması gerekenler

45
0

Doğumdan Sonra Annenin Yapması Gerekenler

Doğumdan sonra anneler için hamilelik dönemi biter ve yeni bir süreç başlar. Artık anneler emzirme dönemindedirler. Bu döneminde kendi içinde dikkat edilmesi gereken özellikleri vardır. Emzirme döneminde olan annenin öncelikle diyetine dikkat etmesi gerekir. Hamilelik dönemindeyken sağlıklı besinlerle alması gereken 2500 kaloriyi doğumdan sonra 3000 kaloriye çıkarması gerekir.

Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kesinlikle öğün atlamamalıdır.
  • Sabah öğle akşam olarak her besin ögesinden yeterli miktarda almalıdır.
  • Öğünlerinde protein, kalsiyum ağırlıklı beslenmelidir.
  • Alkol, sigara vb. zararlı maddeleri tüketmemelidir.
  • Çay ve kafein içeren içecekleri tüketmekten kaçınmalıdır.
  • Bol su tüketilmelidir. Özellikle her emzirmeden sonra su içilmelidir zira emzirme sonrası vücutta sıvı kaybı olmaktadır.
  • Beslenmeye mutlaka bol sıvı içeren gıdalar eklenmelidir, çorbalar, ev yapımı meyve suları…
  • Meyve sebze ağırlıklı beslenmeye özen göstermelidir.
  • Annenin yediği besinler sütten bebeklere geçeceği iç gaz yapıcı besinler tüketmekten kaçınılmalıdır.

Yaşam Biçiminde Birkaç Değişiklik Yapılmalı

Doğumdan sonra hayatına yeni bir bebek dâhil olan anneleri artık daha yorucu günler beklemektedir. Gün içinde ve gece emzirme dönemi ve bebeğin bakımı gibi sorumluluklar arttığı için anne daha fazla uykusuz kalacaktır. Bu süreçte annenin kendini yormaması dinlenmesi gerekir. Gece uykusuz kalan anne gün içinde birkaç saat uyumalıdır. Aynı zamanda sırt üstü uzanmakta kan dolaşımını hızlandıracak ve anneyi önemli ölçüde zinde tutacaktır.

Doğumdan Sonra Kilo Kontrolü

Hamilelikten çıkıp emzirme dönemine geçen annelerde kilo artışları olabilmektedir bu yüzden annelerin gerek beslenme düzenine gerek sağlığına dikkat etmesi çok önemlidir. Ağır egzersizlerden yapmadan gün içinde yürüyüşler basit egzersizler mutlaka yapılmalıdır. Anne hamilelik sırasında aldığı kiloları bir anda vermeye çalışmamalıdır zira bu dönemde ayda 2 kilodan fazla vermek sakıncalıdır. Böylesi bir durum hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehlikeye sokmaktadır. Kilo vermek uğruna korse ve karın kaslarını sıkan materyaller kullanılmamalıdır. Çünkü lohusalık dönemi bittiğinde vücut zamanla eski yapısını almaya başlayacaktır.

Bilinçsiz yapılan diyetlerden kaçınılmalıdır, anne mutlaka her besinden yeteri kadar alarak beslenmesine özen göstermeli, unlu yağlı karbonhidratlı gıdalardan uzak durarak bu dönemi geçirmelidir. Bu sayede hem bebeğinin sütü fazla olacaktır hem de kilo kontrolünü sağlayarak eski kilolarına geri dönebilecektir.