Ana Sayfa Gündem Dünyada görülen virüs türleri

Dünyada görülen virüs türleri

29
0

Dünyada Görülen Virüs Türleri

İnsanoğlu çağlar boyu her türlü tehlikeyle hemen hemen baş edebilme yolları aramıştır. Gözle görülemeyecek kadar küçük canlılar olan virüsler de bu tehlikelerden biridir. İnsan sağlığını son derece olumsuz etkileyen virüsler, bulaşıcı hastalıklara neden olmaktadır. Zaman içerisinde birçok ülkeyi etkisi altına alan virüslerin neden olduğu salgın hastalıklar büyük kitleleri hedef almıştır. Bu salgınlar karşısında sağlık biliminin geliştirdiği ilaçlar sayesinde insanlar tedavi olabilmektedir. Ülkeleri etkileyen birçok virüs ve buna bağlı olarak birçok salgın türü vardır. Bunlardan bazıları; Ebola, Çiçek, HIV ve son günlerde adını sıkça duyduğumuz Covid 19 olarak sıralanabilmektedir.

Ebola Salgını

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde ve Sudan’da 1976 yılında ortaya çıkan bir virüs türü olarak karşımıza çıkmıştır. Ebola virüsü; hem hayvandan insana hem de insandan hayvana geçebilen bir virüs türüdür. Ebola virüsü, kan ve vücut sıvıları yoluyla geçebilmektedir. Bu virüsün çok farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır. Bu durum da ölüm oranlarındaki farklılıkların göstergesidir. Bundibugyo türü ölüm oranını %50’lere çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra Ebola Reston adlı türü ise hastalık haline bile gelmeyen türüdür.

Çiçek Salgını

Çiçek hastalığı 80’lerde sıklıkla görülen ve ölümlere de neden olmuş bir salgın türüdür. 1980 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamada çiçek virüsünün tamamen ortadan kaldırıldığı açıklaması yapılmıştır. Eski zamanlarda yaklaşık 300 milyon insanın ölümüne neden olduğu bilinmektedir.

HIV 

HIV varlığını hali hazırda devam ettiren bir virüs türüdür. Dünyada en çok ölümle sonuçlanan virüs türü olarak ilk sıralarda yer alır. 36 milyona yakın insan HIV virüsü yüzünden hayatını kaybetmiştir.

COVİD 19

Covid 19; son günlerde birçok ülkeyi etkisi altına alan ve bazı ülkelerde ciddi can kayıplarına neden olan virüs türüdür. Grip türevi bir virüs türüdür. Fakat daha ağır ve kronik rahatsızlıklarla birlikte görülmesi noktasında ölümlere neden olabilmektedir. Sars ve Mers gibi hastalıklara neden olan bir virüs türüdür. Yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak belirtileri mevcuttur. Bulaşıcılığı yüksek bir virüs türüdür. Çin’in Wuhan şehrinde ilk olarak ortaya çıkmıştır.