Ana Sayfa Gündem Fahrettin Koca kimdir?

Fahrettin Koca kimdir?

28
0

Fahrettin Koca Kimdir?

Fahrettin Koca 2 Ocak 1965 yılında Konya’da Kulu ilçesine bağlı Ömeranlı mahallesinde dünyaya gelmiştir. Öğrenim hayatında ilk ve orta öğretimini Konya’da tamamlarken liseyi Bursa Erkek Lisesinde tamamlamıştır. 1988 yılında İstanbul tıp fakültesini bitirmesi ile doktor olarak unvan kazanmıştır. 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları branşında uzman olmuştur. Bu uzmanlık öncesi ihtisasını Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yapmış öyle uzmanlık almıştır.

Meslek Kariyeri

Uzman olduktan sonra birçok sağlık kuruluşunda hekimlik ve medikal direktörlük yaparak vatandaşların yardımına koşmuş ve sevilen bir insan olmuştur. Tesa vakfının kurucu başkanlığını yaptığı sırada Tesanın kurucusu olduğu Medipol Sağlık Hizmetleri Üniversitesinin de mütevelli heyet başkanlığını yapmıştır.

Vakıf üniversite hastanelerinin derneğinin başkanı olarak görev yapmıştır. Hizmet ihracatçıları birliği sağlık hizmetleri komitesi başkanı olarak çalışmıştır.

Türk pediatri kurumu, pediatrik metabolizma ve beslenme derneği, ito sağlık meslek komitesi üyelikleri olmakla birlikte birçok sağlık alanında başkan olarak görev yapmış ve üyelikleri bulunmaktadır.

Sağlık Bakanı Olarak Görev Süreci

2017 yılında TC anayasası gereği 2018 Türkiye genel seçimleri sonrasında ilk olarak tamamı TBMM üyesi olmayan kişilerden oluşan bakanlar kuruluna, dönemin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Sağlık bakanı olarak atanmış ve 10 Temmuz 2018 günü yemin ederek tüm koşulları sağlayarak göreve başlamıştır. Fahrettin Koca yeni sistemin ilk sağlık bakanı olarak bilinecektir.

Özel hayatında evli ve 4 çocuk sahibidir. Medipol hastanelerinin sahibi olmakla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ailesinin de doktoru olmakla görev yapmaktadır. Türkiye’nin sağlıkla ilgili politikalarında önemli adımlar atarak son dönemde oluşan depremler ve virüs tehlikesi ile gündemde kalmıştır. Yaptığı açıklamalar ile vatandaşları bilgilendirmenin yanında acılarını paylaşırken göstermiş olduğu samimi tavırlar vatandaşın sevgisini kazanmaya güvenini sağlamaya yetmiştir. Hayatında birçok dalda görev yapan ve doktorluk mesleğini layığıyla yerine getiren Fahrettin Koca özel hayatında da çok iyi bir baba ve eş olarak ailesi içinde önemli bir yere sahiptir. Günümüzde hala faaliyet gösteren medipol hastanesi ve medipol üniversitesinin kurucusu olan Fahrettin Koca yetiştirdiği öğrenciler içinde önemli bir yere sahiptir.