Ana Sayfa Sağlık Hamile kalmak için gereken sperm sayısı

Hamile kalmak için gereken sperm sayısı

30
0

Hamile Kalmak İçin Gereken Sperm Sayısı

Erkeklerde sperm üretimi ergenlik dönemi ile başlar ve ileri yaşlara kadar bu durum devam eder. Sperm sayısı değişkendir. Bu durum genetik yapıya, çevresel ve fizyolojik anlamdaki değişikliklere ve hayat standartlarına göre değişkenlik gösterir. Çocuk sahibi olabilmek için sperm sayısının yüksek olması tek başına yeterli bir kıstas değildir. Sayının yanında spermin hareketliliği de önemlidir. Sperm sayısının gebelik için yeterli olup olmadığı sperm sayısı testi ile anlaşılır. Bu test için 3 gün boyunca cinsel perhiz yapıp mastürbasyon yolu ile boşalma istenir.

Sperm Sayısı Testi

Erkekten mastürbasyon yolu ile boşalma istenir. Bu örnek laboratuar ortamında incelenerek sperm sayısı raporu çıkarılır. Mililitrede en az 15 milyon sperme sahip, toplam semen örneğinde ise 40 milyon sperm olması gerekir. Bu sayının altında olması halinde çocuk sahibi olunması için tedavi görmeleri gerekir.

Erkeklerde sperm sayısının arttırılması için yaşam kalitelerinin öncelikli olarak yükseltilmesi gerekir. Sigara ve alkolden uzak duran bir erkeğin sperm sayısında da artış görülür. Kilolu olmak da sperm sayısını olumsuz etkileyen bir faktördür. Sperm sayısı kadar sperm kalitesi de önemlidir. Spermin baş ve kuyruk kısmının düzgünlüğü önemlidir. Çocuk sahibi olmak isteyen bir çift için erkeğe uygulanan günümüz teknoloji teknikleriyle sağlıklı spermler seçilip gebelik şansı arttırılabilir. Yapılan bir sperm analizi sperm sayısı, sperm şekli ve sperm hareketliliği olarak üç ana faktörden oluşur.

Hamile Kalmada Sperm Şekli Önemi

Bir erkekte sperm şekli %50 sinden fazlası normal şekillenmiş olmalıdır. Spermin başı, orta bölümü ve kuyruk kısmı olmalıdır. Anomalikler olanlarda sperm olgunlaşmamış demektir. Bu da yumurtayı verimli olarak dölleyemez demektir.

Bir sperm analizinde sperm sayısı, sperm şekli dışında sperm hareketliliği büyük önem taşır. Hareketlilik % 50 den fazla hareket etmelidir. Sperm hareketliliği doğurganlık için önemlidir. Çünkü bir spermin bir yumurtayı dölleyebilmesi için hızlı hareket etmesi gereklidir. Bir spermin hareketliliği 0-4 arası derecelendirilir. 0 spermin hareket etmediği 3 ya da 4 puan ise yumurtayı dölleyebilecek kadar hareket ettiğini göstermektedir. Normal bir sperm sayısı 20 milyon ile 200 milyon arasında olmalıdır. Bu sonuca sperm yoğunluğu ismi verilir. Eğer 20 milyondan düşükse üreme yetersizliğinden bahsedilmelidir.