Ana Sayfa Finans Kara liste nedir?

Kara liste nedir?

26
0

Kara Liste Nedir?

Kara liste, Merkez Bankası tarafından tutulan bir veri tabanıdır. Bu veri tabanında kredi, çek ve senetlerle ilgili düzenli ödemeler yapmayan banka müşterilerinin kaydı tutulur. Genel olarak herkes bu liste ve kredi notunu birbirine karıştırır. İkisi farklı şeylerdir. Ama bankalar kredi isteyen müşterileri ve kredi tutarları konusunda hem kredi notuna hem de kara listede olup olmama durumuna bakarlar.

Kara Listeye Neden Girilir?

Eğer herhangi bir borcunuz varsa ve siz de bunu 90 gün boyunca ödemediyseniz kara listeye girme olasılığınız yüksektir. Bu yüzden banka kredisi çekerken ve herhangi gir borçlanmaya girilirken bu konuda dikkatli olunmalıdır. Çünkü borcunuzu ödeseniz bile bu listeden çıkmak için beş yıla ihtiyacınız olur. Ama beş yıl içerisinde bankalar size kredi vermekten çekinebilir. Hatta beş yılın ardından yine geçmişinizde ve sicilinizde bu kayıt olacağı için yine riskli durumda olabilirsiniz. Önemli olan borçlarınız konusunda düzenli bir takipte bulunmak ve ödeyemiyorsanız bile yapılandırma ve diğer seçenekler konusunda özenli davranmaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu ise genel borçlarınız, ödeme durumunuz ve de gelirlerinizin değerlendirildiği bir ölçüttür. Bu değerlendirme Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutuluyor. Merkez Bankası’nın kara listesi sadece borçlanan kişilerin isimlerinden oluşurken, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan kredi notu ise bir kişinin kredi geçmişine yönelik olumlu ya da olumsuz bütün bilgiler göz önünde bulundurularak tutuluyor.

Kara Listeye Girmemek İçin Neler Yapılabilir?

Eğer uzun bir süredir kredi başvurularınız reddediliyorsa, kara listeye girmiş olabilirsiniz. Ayrıca bunu merak ederseniz Findeks’ten sorgulama yaparak bu listede yer alıp almadığınıza da bakabilirsiniz. Kara listeye girmek uzun bir süre sizi bir yükümlülüğe soktuğu için, bu listeye girmemek temel hedefiniz olmalıdır. Eğer ödeyemeyeceğiniz bir borcunuz varsa bekleyip faizinin birikmesini bekleyemeyiniz. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey bankanız ile sürekli bir ilişki içerisinde olup gerekirse borcunuzu yapılandırma yollarını bulmaktır. Mesela borcunuzu yine kredi çekerek ödemeyi düşünebilirsiniz. Uzun vadede yine borçlanmaya girseniz de bankanın ve de Merkez Bankası’nın gözünde daha iyi bir durumda olur ve de kara listeye girmekten kurtulursunuz.