Ana Sayfa Sağlık Korona virüs nasıl tedavi edilir?

Korona virüs nasıl tedavi edilir?

45
0

Korona Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkıp, tüm dünyayı tedirgin eden Korona virüsü, şu anda birçok ülkenin gündemindedir. Birkaç ay içinde tüm dünyaya yayılan bu virüs 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan bireyleri ise ayrıca tehdit ediyor. Öncelikle Çin’in etrafındaki ülkeleri ve Çin’in diğer eyaletlerini etkiledi. Sonrasında ise tüm dünyaya yayıldı. Virüsten etkilenen ülkelerden biri de Türkiye’dir. Diğer ülkelere nispeten Türkiye’ye geç gelmiş olsa da, virüs ülkedeki sosyal hayatı ciddi anlamda etkiledi. Bir RNA virüsü olan Corona virüsünün bilinen bir tedavisi aşısı ya da ilacı bulunmamaktadır.

Korona Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

Korona virüsünün belirtileri gribe benzetilse de, grip virüsünden ayrılan yanları da vardır. Virüs vücudunuza girdikten sonra 2 ila 14 gün arasında kendini belli eder. Gripte bu süre daha kısadır. Kuru öksürük, yüksek ateş ve nefes darlığı bu virüsün en önemli belirtileridir. Ayrıca tat ve koku kaybı da bu virüsün belirtileri arasındadır. Bu belirtileri kendinizde gördüğünüz anda bir maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Eğer ki kronik rahatsızlığınız var ise ve Korona virüsünden şüpheleniyorsanız hastanelerin ücretsiz ambulans hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Korona Virüsü İnsandan İnsana Bulaşır Mı?

Korona virüsü insandan insana damlacık yoluyla bulaşan ve çok hızlı yayılan, ciddiye alınması gereken bir virüstür. Hapşurma, öksürme gibi damlacık yolu ile bulaşıyor. Virüsün hedef organı akciğerler ve tüm solunum sistemidir. Bu virüsten hayatını kaybeden insanların hemen hepsinin temelinde ciddi bir kronik rahatsızlık yatıyor. Bunun için de mecbur olmadıkça kalabalık ortamlardan uzak durmakta fayda vardır. Çünkü tek bir maske veya eldiven sizi bu virüsten korumaya yetmeyecektir.

Korona Virüsünden Nasıl Korunmalıdır?

Şu an dünyanın gündeminde olan Korona virüsünden ve diğer virüslerden korunmak için ilk önce kişisel hijyeninize dikkat etmelisiniz. Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca yıkamalısınız. Su ve sabunun bulunmadığı zamanlarda ise alkol bazlı dezenfektan ile ellerinizi temizlemeye özen göstermelisiniz. Mecbur kalmadıkça evden çıkmamalısınız. Özellikle yurtdışı temaslı kişiler ile görüşmemeye özen gösterin ve yurtdışı temaslı tanıdıklarınızı ise evde kalmaya teşvik etmelisiniz. Herkes evde kendini izole ederse virüsün yayılması engellenmiş olacaktır.