Ana Sayfa Sağlık Korona virüsü ne zamana kadar devam edecek?

Korona virüsü ne zamana kadar devam edecek?

26
0

Korana virüsü ne zaman bitecek

Aralık ayında yalnızca Çin ülkesine hâkim bir virüsken şimdilerde tüm dünyayı etkisi altına almayı başaran korona virüsü, halen insanlığa egemen olmaya devam ediyor. Ülkemizi 11 Mart’ta tehdide başlayan bu virüs hakkında, birçok söylenti de yer alıyor. Virüs hakkında Çin’i suçlayanlar bulunurken, Amerika Başkanı Trump koronavirüs için Çin virüsü adını kullanıyor. Aralık ayında ortaya çıktığında Çinli yetkililerin bir veya bir buçuk yıl içinde yok olacağını söylenmesine rağmen 4 ay içinde sorunun çözüldüğüne dair haberler geldi. Çin’in en son koronavirüs hastalarını da taburcu etmesi, diğer ülkelerde de sevinç yaratırken, Çinli yetkililerden sorunun nasıl çözüldüğüne yönelik bir açıklama yapılmadı.

Ülkemizde Koronavirüsü Ne Zaman Sona Erecek

Koronavirüs vakalarının şu an için ülkemizde çok yeni olması, ne zaman biteceği gibi bir sorunun sorulmasını engelliyor. Konu hakkında Tıp Bilimciler sürekli olarak tedbir önlemli açıklama yapmış olmalarına rağmen, virüsün ne zaman biteceğine dair herhangi bir açıklamada bulunmuyor. Geçtiğimiz gün yapılan televizyon programında virüsün önlenmesi amacıyla Çin’den gelen tanı kitlerinden bahsedilmişti. Hastalığın teşhisinin öncelikle kronik rahatsızlığı olan kişiler üzerinde yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmişti. Uzmanlara göre risk altında olan grubun tespit edilmesi ve toplumdan uzaklaştırılması virüsü yok etme adına en önemli tedbiri oluşturuyor.

Çin Koronavirüsü Nasıl Bitirdi?

Koronavirüs, Çin’de ilk ortaya çıktığında Wuhan kentini yakarak yok etme yöntemini dahi düşünmüş olan Çinlilerin 4 ay içinde sorunu çözmeleri akıllara farklı fikirleri getirdi. Virüsün panzehirini buldukları düşünülen Çinlilerin tıbbi donanımları dikkate alındığında üstün bir teknolojiyi de kullandıkları düşünülüyor. Çin’deki cadde ve sokaklara koruyucu maske makinesi monte eden, yapay zeka ile hastaların ilaçlarını dahi veren robot hemşireler ve sterilizeyi tam anlamıyla sağlayan makineler, Çin’de koronavirüsü bitiren detaylar olmuştu. Ülkenin ekonomik yapısı ve her alandaki teknolojik üstünlüğü hastalığın yok edilmesinde büyük bir etkiye sahipti.

Virüs Mağduru Olmamak İçin Evden Çıkmamak Yeterli Mi?

Ülkemizde koronavirüse yakalanmamak için en çok üzerinde durulan konuyu evden çıkmayın çağrıları oluşturuyor. Virüsün solunum yoluyla yayıldığı düşüncesi irdelendiğinde, evden çıkmamanın virüs bulaşmasını engelleyici bir detay oluşturduğu görülüyor.