Ana Sayfa Gündem Korona virüsü bulaşırsa ilk yapılması gerekenler

Korona virüsü bulaşırsa ilk yapılması gerekenler

34
0

Korona Virüs Bulaşırsa İlk Yapılması Gerekenler

Korona virüs yani bilinen adıyla Covid-19, Çin’in Wuhan bölgesinden başlayan bir tür korona virüs çeşitlerinden yeni bir türdür. Aynı zamanda bu korona virüs, solunum yoluna etki edip nefes alıp vermeyi zayıflatır. Bu virüs dünyada birçok ülkeye yayılmış bir salgın haline dönüşmüştür. Temas ile solunum yolu ile bulaşır. Akciğerlere kadar inip özellikle hasta bireylerde daha çok kalıcı hasara yol açar. 2 ile 14 gün arasında kuluçka dönemi vardır. İlk belirtileri kuru öksürük, baş ağrısı, burun akıntısı olmakla beraber yeni tanılarda tat, koku kaybı ve ishal gibi belirtiler görülmektedir.

Tedavi Süreci

Hastalığın şuan için aşısı bulunmamaktadır. Aşı ve ilaç ile ilgili çalışmalar tüm ülkeler tarafından ilaç firmaları aracılığıyla devam etmektedir. Korona virüs özellikle yaşlılarda ve kronik rahatsızlılığı olanlarda ağır olarak geçerken, gençlerde biraz daha hafif olarak hafif grip belirtileri gözlemlenerek atlatılmaktadır.

Korona Virüsten Korunmak İçin Dikkat Edilecek Hususlar

1 ile 2 metre mesafeye kadar virüsün solunum yoluyla geçme ihtimali vardır. Korona virüsün bulaşmaması için toplu yerlerde bulunmamak, elleri günlük hayatta sık sık el sabunu, kolonya veya el dezenfektesiyle temizlemek gerekmektedir. Ellerimizi burnumuza, gözümüze ve ağzımıza dokunmaktan sakınmalı ve hastalık belirtisi olan kişilerden uzak durmamız gerekmektedir. Ayrıca korona virüsten korunmak için antibiyotik gibi ilaçlar tüketilmemelidir. Zira antibiyotikler sadece bakteriyel hastalıklara iyi gelmektedir.

Virüs Belirtisi Görüldüğünde Yapılacaklar

Korona virüs belirtilerini yaşamaya başladığımızda mutlaka 184’ü arayıp durumu yetkililere bildirmemiz gerekmektedir. Ayrıca kimse ile temas etmeden bulunduğumuz yerden ayrılmamak gerekir. Korona virüs hastalığını fark ettiğimizde maske ve eldiven ile solunum yoluyla başkalarına bulaşmasını engellemeli ve yetkililer onay vermedikçe birey olarak hastaneye kendi imkânlarımız ile gitmememiz gerekmektedir. Hastalık belirtilerini fark ettiğimiz takdirde diğer insanlara bulaşmaması için kendimizi karantina altına almamız gerekir.

Virüsten Korunmak İçin Gerekli Olan Önlemler

Bağışıklığımızı güçlendirecek aktiviteler, sporlar yapmalıyız. Uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz. Korona virüsün başkalarına da etki etmesini engellemek için fiziksel temastan, tokalaşma, sarılmadan uzak durmalıyız.