Ana Sayfa Gündem Korona virüsünden etkilenmeyen ülke varmı?

Korona virüsünden etkilenmeyen ülke varmı?

37
0

Korona Virüsünden Etkilenmeyen Ülke Var Mı?

İlk olarak, Çin Halk Cumhuriyetin Wuhan kentinde 2019 yılının son günlerinde ortaya çıkan korona virüsü, 2020 yılının mart ayı itibariye 190 ülkeye yayılmıştır. Zaman içerisinde ve hızlıca yayılan bu virüs, tüm dünyayı etkisi altına almış bulunmaktadır.

Nasıl Bulaşır?

Korona virüsü yani asıl adı covid-19, daha önce benzerlerine rastlansa da yapısı bakımından farklı bir virüstür. Bu virüsü farklı kılan ise virüsün mutasyona uğramasıdır.

Her geçen gün virüsün yayılma şekliyle ilgili farklı bilgiler ortaya çıkmakla birlikte, bu bilgiler arasında gerçeği yansıtmayan da birçok fikir ortaya atılmaktadır. Korona virüsü öncelikle ağzımızdan çıkan damlacıklar yoluyla bulaşmaktadır. En bariz bulaşma yolu damlacık yoludur. Bu virüs taşıyan damlacıklar, insanlara ve maddelere temas etmesi sonucu, hastalık yayılmaktadır.

Alınacak Önlemler

Tüm insanların hastalıktan korunmak adına alması gereken önlemler vardır. Bu önlemlerin başında ise kişisel hijyen yer almaktadır. Korona virüsünü taşıyan ya da taşımayan her insanın öncelikle düzenli olarak ellerini yıkaması gerekmektedir. Bunun nedeni, ağzımızdan çıkan virüslü damlacıkların el yoluyla farklı insanlara ve maddeler bulaşmasının önüne geçmektir.

Bu dönemde virüsten korunmak için el dezenfektanları ve 80 derece alkol oranı bulunan kolonyalardan faydalanmak doğru bir adımdır. Mümkün olduğunca evlerden dışarıya çıkmamak, virüsü kapma ve bulaştırma konusunda en büyük önlem olacaktır. Dışarı çıkılan zamanlar da ise zorunlu olmadıkça insanlara yaklaşmamak, tokalaşmamak ve öpüşmemek gerekmektedir. Ayrıca virüs geçme ihtimali olan tüm yüzeylere dokunmamak, dokunulduğunda ise elleri hemen dezenfekte etmek virüsün bulaşma riskini ortadan kaldırmaktadır.

Virüs Havada Asılı Kalıyor Mu?

Bu konuda herkesin kafası oldukça karışmış durumda. Son verilere göre virüsün yoğun olduğu ortamlarda üç saate kadar virüs havada kalmaktadır. Bu durumun gerçekleşmesi ihtimalini taşıyan yerler ise özellikle kapalı ve dar alanlar. Bu yüzden market, banka, vs. gibi kapalı ve küçük alanlarda durmamak önemlidir.

Korona virüsünün tamamen ortadan kaybolması mümkün değildir. Fakat hastalık iyileşme oranı oldukça yüksektir. Kronik rahatsızlığı olan, solunum yolu rahatsızlığı olan ve yaşça büyük kişilerin hastalığı daha zor atlattığı doğrudur. Bu nedenle hijyen ve önlemle hep birlikte hareket etmek gerekmektedir.