Ana Sayfa Finans Kredi erteleme nasıl yapılır

Kredi erteleme nasıl yapılır

28
0

Kredi Erteleme Nasıl Yapılacak?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve 4 aylık sürede neredeyse bütün dünyayı etkisi altına alan yeni Coronavirüs’ün, hem sosyal hayatı hem de ekonomik sistemi olumsuz yönde etkiledi. Çoğu ülkede ilan edilen sokağa çıkma yasakları, günübirlik çalışan ya da işyerini açamayan insanlar üzerinde büyük bir ekonomik baskı oluşturdu. Bankalara kredi ödemesi olanlar ise bu durumdan daha çok etkilendiler. Türkiye’de de tam olarak sokağa çıkma yasağı ilan edilmemiş olsa da, sosyal izolasyon uyarıları, çoğu vatandaşın bankalara olan borçları konusunda problem yaşamasına neden oldu. İşyerini açabilse bile müşteri bulamayan esnafların kafasında, kredi ödemelerini nasıl yapacakları konusunda soru işaretleri oluştu. Devletin açıkladığı ekonomik destek paketlerine ek olarak bankalar da bazı avantajlar sundu.

Ne Kadar Süre İle Erteleme Yapılacak?

Başta kamu bankaları olmak üzere, özel bankaların da pek çoğu kredi ve borçların bir süreliğine erteleneceğini ilan etti. Bu ilanlar göre 31 Mart tarihine kadar ödenmesi gereken krediler için 6 aylık süreyle erteleme yapılabilecek. Ertelemeler hem ticari hem de bireysel müşterileri kapsayacak. Ayrıca turizm gibi sezonluk faaliyet yürüten firmaların borçları 12 aya kadar ertelenebilecek. Sunulan bu destekler ile zorlu bir süreçten geçen halkın omuzlarındaki yükün bir nebze de olsa hafifletilmesi amaçlanıyor. Borçlar üzerinde yapılacak erteleme hem anaparanın hem de faizin ertelenmesi anlamına geliyor. Erteleme fırsatından yararlanmak isteyen ticari ve bireysel müşterilerin, 31 Mart tarihine kadar kredi kullanmış oldukları banka ile irtibata geçmesi gerekiyor.

İşçi Çıkarılmasını Önleme Desteği

Ayrıca bu süreç içerisinde iş yapamayan iş yerlerinin, işçilerini çıkarmaması için bankalar işçi maaşlarının ödenmesine de yardımcı olacak. Bu süreçte işletmelere kredi limitleri bulunmasa bile, çalıştırdıkları personelin maaşları tutarınca düşük faizli kredi ödemesi yapılacak. Bu sayede yaşanabilecek işsizliğin önüne geçilmeye çalışılacak ve ikinci sosyal bir dramın yaşanması engellenecek. Kimileri için bu paketin sokağa çıkma yasağının ön hazırlıkları olduğu dile getirilse de, bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor. Bankalar ayrıca gerekli görülmesi halinde ticari borçlar için de işletmelere 25.000 TL tutarında ticari kredi kartı desteği de sağlayabilecek.