Ana Sayfa Finans Mikro kredi nedir nasıl alınır?

Mikro kredi nedir nasıl alınır?

32
0

Mikro Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Gerekli geliri olmayan ama iş kurma isteğinde olan bayanlara verilen bir tür kredidir. Mikro kredi kesinlikle teminat gerektirmez. Aslına bakılırsa bu kredi türü ufak bir sermaye olarak kabul görülmektedir. Mikro kredi alabilmek adına 5 bayanın birleşerek bir iş fikri geliştirmesi gerekir. Bu bayanların akrabalık bağının bulunmaması gereklidir. Aynı semtten olması tercih nedenidir. Bu 5 bayanda iş kurmak adına birleşmelerinde, her bayan diğerinden farklı iş kurabilmektedir. Örnek verecek olursak, bir bayan manav dükkânı, diğer bir bayan bakkal, diğeri ise perdeci gibi değişik olanaklarda, kendine has iş kurmayı tercih edebilir.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

5 kişilik grup oluşturan bayanlar, bu uygulamadan faydalanabilmek adına Mikro Kredi Merkezi’ni arayıp mikro kredi alma taleplerini iletiyorlar. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı aracılığıyla evinize geliyor ve bu kredi ile alakalı bütün bilgileri size ayrıntılı bir şekilde aktarıyorlar. Ardından size üç günlük bir eğitim veriyorlar. İşinizi kurmanızın ardından kredi geri ödemelerinizi TİSVA’ya 46 hafta vadesi ile düzenli bir şekilde ödüyorsunuz. Mikro kredi uygulaması ile iş yaşamına giren yüzlerce bayan yönetici konumuna geldi.

Mikro Kredi Avantajından Yararlanan Kadınlar

Doğu’da birçok kadın bu kredi ile kendi işini yapabilme imkânı buldu. Mikro kredi Erzincan Bölge Müdürlüğü grupları, kredi alan bayanları haftalık olarak ziyarette bulunup çalışmalarını inceliyor ve alınan kredilerin dönüşümünü gerçekleştiriyor. Her hafta bir evde bir araya gelen bayanlar, toplantının ardından Başarı Andını söyleyerek bir dahaki toplantının mekân ve zamanını kararlaştırıyor. Bu sistemi kullanarak bayanlar 1000 TL den 15 000 TL ye kadar kredi kullanabilirler. Bilhassa evde üretim yapan  ve küçük firma kurmak isteyip de sermayesi bulunmayan bayanlar ilgi gösteriyor. Bu kredi ile bir dükkân kiralayıp bir takım malzemeleri alarak ticaret yapabilirsiniz. Türkiye’de mikro kredi kullanarak açılmış olan birçok gözleme, pasta börek dükkânı bulunmaktadır. Bunlar zaman ile işlerini geliştirerek devam etmişlerdir. Mikro kredi sizi maddi anlamda desteklerken aynı zamanda vermiş olduğu eğitimler ile de sizi motive eder ve özgüven kazanıp işinize dört elle sarılmanızı sağlar.