Ana Sayfa Anne Bebek Normal doğum mu sezeryan mı?

Normal doğum mu sezeryan mı?

41
0

Normal Doğum mu Sezaryan mı?

Günümüzde doğum yapacak her kadın ve ebeveynin düşündüğü mutlu sondur ve bu mutlu sonu normal olarak mı operasyon ile olarak mı karar aşamasında hep kararsız kalınır. Son söz doktorun karar vermesi ile doğum süreci belirlenir. Doğumun şeklini belirleyen birçok sebep ile birlikte bebeğin sağlık durumu da öncelik taşımaktadır. Ebeveynler karar vermeden önce normal ve sezaryan doğum arasındaki farkları, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgilendirilmeli ve öyle karar verilmelidir.

Normal Doğum Avantajları

Normal doğum geçmişte neredeyse tüm doğumlarda kullanılan bir fizyolojik yöntemdir. Normal doğum denmesindeki gaye dışarıdan müdahale olmadan bebeğin anne desteği ile gelmesi durumudur. Normal doğum yapan bir anne bebeğini hemen emzirebilir ve bir kaç saat içinde iyileşme gösterip eski sağlığına geri döner. Anne ile bebek buluşması kısa sürede gerçekleşip hastanede kalma süreleri de bir o kadar kısa olur. En önemli bebek açısından avantajı ise bebeğin akciğerleri soluk alıp vermeye daha hızlı başlar ve hazır olarak doğar.

Sezaryan Doğum Avantajları

Sezaryan ile doğum yapmanın normal doğumdan tek avantajı bebek açısından bir risk olmamasıdır. Bazı durumlarda bir kaç gün solunum sıkıntısı oluşabilir bebekte ama onun içinde hastane ortamında kalması daha sağlıklı olacaktır. Sezaryan doğum ile annenin iyileşme süresi normal doğuma göre kesi olduğu için biraz uzun sürecektir. Genel anestezi ya da lokal olan epidural anestezi ile operasyon yapılır ve riskleri anlatılarak gebe bilgilendirilir. Anne için doğumdan sonra biraz zorlayıcı bir süreç olarak gözükür çünkü ayağa kalkıp dolaşmak biraz problemli olur. Kesi yeri acıması kanaması ile ilgili ilaçlar kullanmak gereklidir. 8 saate kadar anne beslenmez bebeğini de 2-3 saat içinde emzirmesi mutlaka gereklidir. İlk bir kaç saat ağrılı geçmekle birlikte 4-5 gün sonra anne normal hayatına dönebilir. Sezaryan doğum isteyen gebeler öncelikle planlı bir doğuma hazırlık yaparlar ve sancı gelmesini beklemezler. Normal doğum da ise sancının kendiliğinden gelmesi ve doğumun başlaması beklenir. Sezaryan planlı iken normal doğumun zamanı belli olmaz.