Ana Sayfa Sağlık Reflü neden olur tedavi yöntemleri nelerdir?

Reflü neden olur tedavi yöntemleri nelerdir?

31
0

Reflü Neden Olur Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi bir hastalık nedir hangi durumlarda meydana gelir hastalıkla mücadele edebilmek için nelere dikkat edilmelidir, korunma yolları nelerdir bunları bilmeliyiz. Bu hastalığın belirtileri nelerdir. Başka hastalıklara sebep olur mu?

Reflü Nedir?

Mide salgısının geriye doğru yemek borusuna kaçmasıyla meydana gelen reflü göğüste yanma yemek yerken veya yemek sonrasında mide asidinin ağız yoluna gelmesiyle baş gösteren bir hastalıktır. Mide de ağrı ve mide asidinin ağza gelmesi, hıçkırık yemeklerden sonra gözlenen en belirgin belirtilerdir. Ayrıca yemek yedikten sonra meydana gelen hazımsızlık hissi ve midede ekşime görülür. Gelen bu sıvılar ağız kokusuna neden olabilir.

Toplumda sık sık görülen bu hastalık bazı kişilerde dönem dönem görülür, beslenme düzenini değiştirmesine göre geçici olabilir. Ancak bazı kişilerde bitmek bilmeyen ağrılar ve mide yanmaları şeklinde de görülebilir.

Reflüden Neden Olur, Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Reflüye sebep olan en büyük etken beslenmede ki düzensizliktir. Bu yüzden alınması gereken ilk önlem yeterli ve düzenli beslenmektir.
  • Fazla fazla yemekten kaçınılmalı, ağır yağlı, çok salçalı, kızartılarak yapılan yemekler tüketilmemelidir.
  • Tüketilen besinlerin doğal olmasına dikkat edilmeli daha az fermente, daha çok doğal gıdalar tercih edilmelidir.
  • Reflü hastaları akşam yemeklerini geç saatlere bırakmamalılar, akşam yemeklerini mümkün olduğunca erken saatte ve daha hafif gıdalarla tamamlamalılar.
  • Baharatlı gıdalardan, kızartma yapılmış yiyeceklerden, acılı yiyeceklerden, turşulardan, asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalılar.
  • Stresli ve düzensiz bir hayat reflünün en büyük tetikleyicisidir. Sağlıklı beslenmek ilk kriter olmalı kilo kontrolü yapılmalı, düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılmalı.

Reflünün Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Reflünün tanısında en çok kullanılan ve en hızlı tanı koyulan yöntem endoskopi yöntemidir. Endoskopi yoluyla tanı konduktan sonra tedavi için hastanın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bunlar; Öncelikli olarak beslenme düzeninde yapılacak değişikliklerdir.  Beraberinde doktorun uygulayacağı ilaç tedavisidir. Beslenme düzenine dikkat edilip ilaç ile tedavi uygulandıktan sonra reflü devam ediyor ise diğer bir tedavi yöntemi ise reflüyü ameliyat ederek cerrahi mücadele ile çözüm bulmaktır.