Ana Sayfa Ev Hali Sağlık bakanlığı personel alımı nasıl olacak?

Sağlık bakanlığı personel alımı nasıl olacak?

39
0

Sağlık Bakanlığı Personel Alımı Nasıl Olacak?

Her türlü krizde ve afette izinleri iptal edilen, zor şartlar altında çalışmak mecburiyetinde kalan meslek dallarından birisi sağlık çalışanlarıdır. Her ne kadar hep maaşları ile gündeme gelseler ya da “işleri bu” gibi değersiz söylemlerin odağında olsalar da, onların koşullarını anlamak ya da yaptıkları fedakârlıkların bilincinde olmak gerçekten de kolay değil. Son dönemde tüm dünyada etkili hale gelen Covid-19 salgınıyla birlikte sağlık çalışanlarının önemi bir kere daha ortaya çıkmış oldu. Herkesin virüsten kaçtığı bir ortamda, virüsün bulunduğu kişilerle burun buruna çalışmak zorunda olan sağlık personellerinin bu fedakârlıkları, bu günler geçse bile hiç unutulmayacaktır. Salgınla birlikte artan sağlık personeli ihtiyacını karşılamak üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 32 bin sağlık personeli alınacağını açıklaması, atama bekleyen sağlıkçılar için umut oldu.

Alım Şartları Neler?

Belirlenen 32 bin kişilik alımın önümüzdeki iki hafta içerisinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Alımlarda hangi şartlar dikkate alınacağı ya da alımların branşlara göre dağılımı hakkında henüz resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak son alımdaki şartların, bu alımda da geçerli olacağı öngörülüyor. Buna göre başvuru yapacak kişilerin 657 numaralı Devlet Memurları Kanunu’nun 4.maddesinin “B” fıkrası ile aynı kanunun 48.maddesindeki şartları taşıması gerekmektedir. Branşlara göre dağılım ve alım şartları ise ÖSYM’nin resmi sitesinden ilan edilecek. Başvuru yapmak isteyen adayların siteyi takip etmesi, detayları kaçırmamaları açısından önem taşıyor.

Covid-19 İle Daha Aktif Mücadele

Coronavirüs, dünyanın pek çok ülkesinde sağlık sistemini çökertti, ekonomik sistemi uzun yıllar toparlanamayacak kadar zor duruma soktu. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde bile doktor sayısı, hastalara bakmakta yetersiz kaldı. Artan talebi karşılayabilmek adına 48 saat aralıksız çalışan sağlık personellerinin görüntüleri, sosyal medyada herkesin yüreğini burktu. Türkiye’de ise durum daha da ilerlemeden bu duruma tedbir almak amacıyla 32 bin yeni sağlık personelinin alınacağı duyuruldu. Alınan personel ile daha yaygın sağlık hizmeti sağlanacak ve daha fazla Covid-19 taraması yapılacak. Bu sayede virüsün daha fazla yayılmaması ve sağlık hizmetlerinin aksamaması planlanıyor. 32 bin sağlık personeli iki hafta içerisinde görevlerine başlayacak.