Ana Sayfa Ev Hali Sosyal medya üzerinden nasıl satış yapılır?

Sosyal medya üzerinden nasıl satış yapılır?

39
0

Sosyal Medya Üzerinden Satış Nasıl Yapılır? 

İnternetin yaşamlarımıza girmesi ile beraber birçok yeni kavram da beraberinde girmiş durumdadır. Hemen her alanda olduğu gibi bu alanda da ciddi gelişmeler mevcuttur. Nitekim sosyal medya insanların yaşamına girdiği andan itibaren insanların gerek özel yaşamında, gerek iş yaşamında başlı başına bir devrim yaşanmış durumdadır. Bu noktada sürekli olarak da yeni yeni sosyal medya platformları devreye girmiştir.

İşte bu sosyal medya ortamlarında birçok şey gündelik yaşamda yapılabildiği gibi yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de sosyal medya üzerinden satış yapmaktır. İnsanlar kendi evlerinde yaptıkları işleri sosyal medya ortamında satabilirler. Bunun yanında profesyonel firmalar bile yeni nesil trendlere uyarak sosyal medya üzerinden satış yapmaktadırlar.  Bu noktada yapılması gerekenler ise şunlardır.

Yapılması Gereken İşlemler

Öncelikli olarak satış yapılacak ürün ve/veya ürünler ilgili olarak bir sayfa açılması atılması gereken ilk adımdır. Bunun akabinde ikinci adım olarak satışa sunulacak olan metaların yüksek çözünürlüklü farklı yönlerden metayı gösteren kalitesi yüksek, ürünü doğru anlatacak fotoğrafları çekilmelidir. Fotoğraflar benzerlerinden ayırt edici özelliği olmalıdır. Akabinde ilgili sosyal medya ortamına doğru ifadeler ve hashtag kullanılarak, fiyatları ile beraber satışa sunulmalıdır. Gerekli olması durumunda birden fazla hashtag kullanılabilir. Elbette gerekli satış bilgileri de verilmelidir.

Sosyal Medyadan Satış Yapmanın Avantajları 

Yukarıda görüldüğü gibi işlem oldukça basittir. İnsanların örneğin evde ördüğü bez bebekleri başka hiçbir aracı, mecra kullanmadan bu platformlar üzerinden satışa sunması mümkün. Bu işin en büyük avantajlı olan kısmıdır. Bunun yanında dünyanın her yerine, çok farklı kitlelere de böylece rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Üstelik mağaza açmadan, eleman çalıştırmadan, en az maliyetle satış yapabiliyorsunuz ki bu da karınızı ciddi anlamda artırıyor. Kendi işinizin patronu olmak istiyor ve bunu en az maliyetle halletmek istiyorsanız sosyal medyadan satış yapmanız ideal.

Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar 

Her ne kadar her şey böylesine güzel görünse de işin bir de yasal yönlerini anımsamak lazım. Kesinlikle vergi mükellefi olmadan ( basit usul bile olsa) böyle bir şey yapamıyorsunuz. Ayrıca sosyal medyaya da hâkim olmanız gerekiyor.