Ana Sayfa Anne Bebek SSVD nedir kimler sezeryan sonrası doğum yapabilir?

SSVD nedir kimler sezeryan sonrası doğum yapabilir?

47
0

SSVD Nedir Kimler Sezaryan Sonrası Doğum Yapabilir

SSVD vajinal yani normal doğumun kısaltılmış halidir. Sezaryan ile doğum yapmış bir gebe bir daha ki hamileliğinde vajinal doğum yapabilir demektir. Eskiden sezaryan ile doğum yapan bir kadın bir daha normal doğum yaptırılamazdı. Günümüz araştırmalarında ve yaşananlarda bu olayın böyle olmadığı sezaryen ile doğum yapan bir kadın ikinci gebeliğinde normal doğum yapabileceğini ortaya koymuştur. Bazı riskleri evet vardır ama riskleri iyi bilip bu konuda uzman kişiler ile gebelik başarılı bir şekilde vajinal doğum ile sonlandırılabilir. Doğru ve güvenli planlama yapılması önemlidir. En sık görülen dezavantajı rahim yırtılması olarak ortaya çıkar ve bu durumu uzman kişiler ile birlikte kontrol altına almak mümkün olup riski en aza indirmek de mümkündür.

SSVD Yapılabilecek Durumlar

İlk doğumun üzerinden 12 ay gibi bir süre geçmiş olursa SSVD uygulanmasında bir sakınca görülmez. Sezaryan gerektiren haller dışında normal doğuma uygun olmanız ve daha önce ssvd risklerinden olan rahim yırtılması yaşamamış olmanız gereklidir. SSVD doğumda dışarıdan müdahale olmadan doğumun kendisi başlamış olmalıdır ki suni sancı ya da dışarıdan müdahale risk ortamı yaratmaktadır.

SSVD Doğum İçin Ne  Yapmak Gereklidir?

SSVD doğum yapmak için mutlaka doktorunuzun onayı ve doktorunuzun bu konuda istemesi gereklidir. Doktorun bilgisi ve tecrübesi ile edinmiş olduğu deneyimler eşliğinde riskler minimum seviyeye inebilir. Mutlaka acil olacak olan bir durum için sezaryan ekibinin ve ameliyathane ekibinin hazır olması gereklidir. Bebek için bir risk oluşması halinde mutlaka hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesinin bulunması ve hastanenin anne içinde bebek içinde tam teşekküllü olması gereklidir. Kendinizi güvende hissetmeniz ve süreç ile bilgilenmek için mutlaka doğuma hazırlık eğitimi alarak bir uzmanla ile sürece hazırlanmanız gerekmektedir.

Çok sayıda çocuk düşünen bireyler için ssvd avantajlıdır öyle ki ilk doğumu sezaryan ile yapmış olsa bile diğer doğumlarını normal yapma şansı yüksektir. Çünkü tekrarlayan sezaryanlarda bağırsak ve mesane ile ilgili yırtılma riskleri fazla olduğu için ssvd bu tip gebeler için daha avantajlıdır.